piątek, 28 stycznia 2022

 
Nigdy nie
 
 
Sądeczanka na pewno powstanie ! Kontrakt Terytorialny cały czas obowiązuje. Nikt nie będzie z niego wykreślał żadnej inwestycji ważnej dla Sądecczyzny, w tym Sądeczanki ! - powiedział Leszek Zegzda Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Nawet są już przyznane na nią pieniądze - wtórowała europosłanka Róża Thun. Z kolei poseł Andrzej Czerwiński zapewniał o intensywnych pracach nad Sądeczanką. Zarówno poseł Czerwiński jaki i zarząd województwa dokłada wszelkich starań aby droga powstała i to w jak najkrótszym terminie.


Popieram ekspresówkę do Brzeska

Popieram ekspresówkę do Brzeska / arch


W niedzielę 1 lutego w sądeckim Sokole odbyło się spotkanie małopolskich działaczy i sympatyków Platformy Obywatelskiej oraz osób zatroskanych rozwojem regionu. Jednym z głównych tematów spotkania był oczywiście temat drogi Nowy Sącz - Brzesko oraz linii kolejowej Podłęże – Piekiełko. Głównymi gospodarzami spotkania byli poseł Andrzej Czerwiński oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. Obaj w swoich wystąpieniach nie pominęli problemów z Sądeczanką. 

Poseł Czerwiński zapewnił iż trwają intensywne starania o to aby jak najszybciej Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zleciło opracowanie dokumentacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Poseł w tej kwestii w pełni współpracuje z Marszałkiem Markiem Sową oraz z całym zarządem województwa.

Z kolei Leszek Zegzda informował, iż zapisy Kontraktu Terytorialnego w pełni obowiązują, co oznacza iż zarówno Sądeczanka jak i linia kolejowa Podłęże – Piekiełko powstaną.

- Są osoby, które wątpią w zapisy Kontraktu Terytorialnego, ale muszę Państwa uspokoić. Ten dokument jest obowiązujący. On nie może być zmieniony ! Takich kontraktów polski rząd podpisał 16 i nie ma powodów aby z jednego wykreślać ważne dla Sądecczyzny inwestycje. Nawet nie ma takiej możliwości. – powiedział Leszek Zegzda. – Województwo małopolskie opracowało projekt koncepcyjnie, dzięki czemu, łatwiej będzie gasić lokalne protesty mieszkańców. W pełni współpracujemy z samorządami gmin, przez które droga ma przechodzić aby można było wyznaczyć przebieg drogi w taki sposób aby było jak najmniej problemów z jej realizacją. Pamiętajmy, iż czeka nas najtrudniejszy etap jej realizacji – etap projektowania. Przypominam, iż obwodnica zachodnia od ośmiu lat ma zabezpieczone pieniądze na realizację ale nie można ich wydać, gdyż są problemy z wydaniem decyzji środowiskowej – dodaje Leszek Zegzda.

Europosłanka Róża Thun dodała iż Parlament Europejski przyznał Polsce pieniądze na realizację takich inwestycji. Mimo iż obecny budżet europejski jest mniejszy niż poprzedni to Polska otrzymała około 1/3 więcej niż poprzednio. Stąd pieniądze na realizację kluczowej dla Nowego Sącza inwestycji jaką jest droga Nowy Sącz – Brzesko są zabezpieczone.

Jako ostatni wystąpił Grzegorz Lipiec, który przypomniał o swoich sądeckich korzeniach i wsparciu jakie udziela Sądecczyźnie. Zapewnił także iż będzie wspierał kluczowe inwestycje dla Nowego Sącza.

Jeśli zapewnienia się spełnią możemy być spokojni o realizację drogi Nowy Sącz – Brzesko. Niemniej z pewnością, będziemy monitorować postępy w pracach nad realizacją kluczowej dla Nowego Sącza inwestycji. W spotkaniu z ramienia Koalicji Nowosądeckiej uczestniczyli: Ludomir Handzel oraz Jacek Żelasko.

 

Autor: jzelasko