piątek, 28 stycznia 2022

 
Nigdy nie
 
 
Wiadomo już jak będzie wyglądać nowa przeprawa przez Dunajec w Kurowie na trasie z Nowego Sącza do Brzeska. Łącznie z odcinkiem dobudowanej drogi, wraz z mostem, będzie liczyć blisko 1,7 kilometra. Szerokość jezdni z dodatkowym ciągiem pieszo - rowerowym wyniesie 7 metrów.


Most w Kwidzynie oparty na konstrukcji extradosed

Most w Kwidzynie oparty na konstrukcji extradosed / Tadeusz Rudzki


Szczegóły projektu zna już Koalicja Nowosądecka, która bacznie śledzi inwestycję w ramach akcji „Popieram ekspresówkę do Brzeska” i ma już nawet poglądowy rysunek przedstawiający wygląd mostu.

Jak tłumaczy Jacek Zelasko, wiceprezes stowarzyszenia, największy w Polsce tego typu most znajduje się w Kwidzynie. To jeden z najdłuższych mostów typu extradosed na świecie i najdłuższy w Europie. Ma ponad 800 m, długość przęsła to204 m.

Jak dokładnie będzie wyglądać most w Kurowie?

- Po jednej stronie mostu znajdować się będzie oświetlenie usytuowane na liczących 10 metrów wysokości słupach - mówi o szczegółach Zelasko. - W obrębie skrzyżowań łączących nowo budowaną drogę z istniejącymi drogami oraz na zjazdach publicznych znajdować się będzie oświetlenie dwustronne naprzeciwległe. Zastosowana klasa oświetlenie : G3, klasa indeksu oślepiania D.6. Długość oświetleniowych linii kablowych wynosić będzie około 3640m.

Jak zauważa Zelasko, budowa mostu będzie przebiegała w bardzo trudnym terenie, bogatym w unikalne rośliny, ptaki czy ssaki, ale mimo to udało się szybko i sprawnie uzyskać decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia.

- Cieszę się, że otaczające nas gminy współdziałają i widać efekty tej współpracy. Brawa dla Chełmca, Łososiny Dolnej i dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ile można by zrobić gdyby region działał razem – mówi Ludomir Handzel, szef rady programowej Koalicji Nowosądeckiej.

Budowa mostu ruszy za rok i choć jak mówi Jacek Zelasko, przeprawa będzie mieć tylko dwa pasy w każdym kierunku, to i tak poprawi to bezpieczeństwo jazdy.

Autor: ami

Źródło: https://sadeczanin.info/gospodarka/nowy-most-w-kurowie-na-drodze-do-brzeska-na-full-wypas-tak-moze-wygladac