niedziela, 5 grudnia 2021

 
Nigdy nie
 
 
A już było tak pięknie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obwieściła, że samorządowcy i lokalni politycy osiągnęli kompromis i zaakceptowali wybrane dwa warianty ekspresówki do Brzeska. Kompromis, kompromisem, ale znowu zaczęło się kontestowanie zaproponowanych rozwiązań. Przebieg drogi nie do końca podoba się Łososinie Dolnej.


Wizualizacja Sądeczanki - most na Dunajcu w okolicach kamieniłomu

Wizualizacja Sądeczanki - most na Dunajcu w okolicach kamieniłomu / Halcrow Group Sp. z o.o.


Spotkanie z udziałem lokalnych parlamentarzystów i przedstawicieli samorządowców, po terenach których powiedzie droga, było spokojne i merytoryczne. Wszystkim zależało na tym, żeby osiągnąć kompromis - komentowała na gorąco ustalenia rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych  i Autostrad Iwona Mikrut.

I niby wszyscy powiedzieli, że są za, ale teraz podnoszą się głosy niezadowolenia. Wójt gminy Łososina Dolna Stanisław Golonka twierdzi, że gminie bliższy jest co prawda wariant, zaczynający się po lewej stronie Dunajca, który przebiega przez teren Łososiny, ale nitka drogi wiodąca przez Łęki jest nie do przyjęcia.

- Na tym odcinku znajdują się zabudowania i mamy też wątpliwości związane z konstrukcją tunelu pod Justem - tłumaczy Golonka . - Według ogólnikowych map tunel przebiega pod szczytem góry, natomiast ja uważam, że powinien przebiegać u podnóża góry.

Jak dodaje Golonka warianty na mapie są zaznaczone bardzo ogólnikowo.  To dlatego gmina zamierza jeszcze negocjować przebieg drogi z Generalną Dyrekcją.

- Wszystko wymaga jeszcze uszczegółowienia. Chodzi także o korekty wzdłuż brzegów rzeki Łososiny - mówi wójt Golonka - Będziemy jeszcze na ten temat rozmawiać.  

Jakich zmian oczekuje Łososina? Na oficjalnej stronie urzędu władze gminy przedstawiają swój, optymalny wariant przebiegu trasy.

Droga miałaby biec od nowo projektowanego mostu w Kurowie, potem przez Tęgoborze, lewobrzeżną stroną Jeziora Rożnowskiego (poza istniejącym cmentarzem, kompleksem sportowym „Orlik”), a następnie tunelem pod Justem, z wlotem na poziomie drogi powiatowej Tęgoborze – Tabaszowa, a wylotem w miejscowości Bilsko na poziomie drogi gminnej Bilsko – Rąbkowa. Następnie trasa wiodłaby prawą stroną wzdłuż rzeki Łososina, przez grunty niezabudowane oraz nową przeprawę w Witowicach Górnych, a następnie w kierunku Czchowa. 

Zaproponowane korekty gmina zamieściła na mapie opublikowanej na stronie internetowej urzędu.

Jak gmina uzasadnia taki właśnie przebieg ekspresówki do Brzeska? To najkrótsza trasa z Nowego Sącza do Czchowa, która najmniej ingeruje w grunty i budynki prywatne i jest akceptowana przez mieszkańców. Poza tym przebiega po płaskim terenie i nie dzieli nieruchomości na dwie części. Dotychczasowa DK 75 zostałaby drogą lokalną dla mieszkańców gminy. 

Przypomnijmy, że swoje zastrzeżenia co do przebiegu Sądeczanki maja też władze Chełmca. Gmina co prawda deklaruje, że wybranych wariantów kontestować nie będą, bo chodzi o to, żeby inwestycja jak najszybciej została zrealizowana, ale zastępca wójta Artur Bochenek. krytycznie wypowiedział się na temat wariantu zakładającego poprowadzenie drogi po stronie Nowego Sącza.  

- Nowa jezdnia, wraz z pasem drogowym i terenem potrzebnym do realizacji inwestycji, ma mieć osiemdziesiąt metrów szerokości. Ciężko więc będzie wszystko zmieścić, bo przecież jest tam firma Wiśniowski i nasza oczyszczalnia ścieków - zastrzega jednak Bochenek.

Dwa warianty przebiegu drogi łączącej Nowy Sącz z autostradą A4 w Brzesku zostały wybrane do dalszych prac nad dokumentacją.  Trzeba jeszcze  wykonać między innymi badania geologiczne, inwentaryzację przyrodniczą, analizy ekonomiczne i społeczne.  Potem zaczną się żmudne uzgodnienia związane z decyzją środowiskową, co zwykle zajmuje blisko rok. Generalna Dyrekcja ma na to czas do czerwca 2019 roku. Potem zostanie ogłoszony przetarg na budowę. 

Autor: jm

Źródło: https://sadeczanin.info/gospodarka/nasze-musi-byc-na-wierzchu-lososina-chce-zmieniac-przebieg-sadeczanki