piątek, 28 stycznia 2022

 
Nigdy nie
 
 
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obwieściła dobrą nowinę. Gotowe są już warianty przebiegu drogi ekspresowej z Nowego Sącza do Brzeska. Do wyboru jest pięć koncepcji, które teraz zostaną przedstawione mieszkańcom i samorządom. Będzie można wyrazić swoje opinie na temat proponowanych rozwiązań.


Mapa sytuacyjna DK75, legenda i metryka

Mapa sytuacyjna DK75, legenda i metryka / GDDKiA


Przypomnijmy, że ekspresówka z Nowego Sącza do Brzeska jest już zapisana w Programie Budowy Dróg i Autostrad. Przetarg na jej budowę został już rozstrzygnięty i wybrano wykonawcę inwestycji, który właśnie zakończył  opracowanie  studium korytarzowego czyli wariantów przebiegu drogi. 

W sumie jest ich pięć. Dwa zostały wytyczone nowym śladem, inna koncepcja to 25 procent trasy po istniejącym śladzie i 75 procent po nowym śladzie. Jest tez kompilacja obydwu tych wersji i wreszcie tunel pod Justem. 

Analiza wariantów potrwa półtora roku. Teraz propozycje przebiegu trasy zostaną przedstawione mieszkańcom i samorządom. Dostępna jest już strona internetowa z materiałami dotyczącymi  przebiegu trasy i ankietą na stronie internetowej dk75.pl

Daty społecznych konsultacji już zostały wyznaczone.

- Pierwsze spotkania informacyjne ruszają już 11 kwietnia w Nowym Sączu i Gródku nad Dunajcem - informuje Iwona Mikrut, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału  Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Plan spotkań obejmuje prezentację multimedialną z informacją o dostępie do danych na stronie internetowej, omówienie rysunków z proponowanym przebiegami trasy na terenie danej gminy i omówienie ankiety. 

Będzie także czas na dyskusję, wnioski i podsumowanie - zapewnia rzeczniczka.

A oto szczegółowy  harmonogram spotkań w gminach

Opracowanie studium korytarzowego, co ma kosztować 8 mln złotych, to jeden z elementów przygotowania dokumentacji inwestycji.  

- Kolejnym etapem jest studium techniczno-ekonomiczne i koncepcję programową, która będzie podstawą do programu funkcjonalno-użytkowego - tłumaczy Iwona Mikrut.

Wedle zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad budowa drogi łączącej Nowy Sącz z autostradą A4 rozpocznie się nie wcześniej, niż pod koniec 2023 roku. Już wiadomo, że będzie kosztować 1,5 mld złotych.

 

Autor: ami

Źródło: http://sadeczanin.info/gospodarka/gotowe-sa-juz-warianty-przebiegu-ekspresowki-do-brzeska-ktory-wybrac-ruszaja-konsultacje