poniedziałek, 6 grudnia 2021

 
Nigdy nie
 
 
o już pewne. „Sądeczanka” znalazła się w rządowym, zaktualizowanym właśnie Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, który zakłada wybudowanie ponad 220 km nowych dróg krajowych w Małopolsce za prawie 12 mld 789. Wśród inwestycji, których wcześniej nie było, znalazły się także obwodnice Nowego Sącza i Chełmca.


Wizualizacja właczenia Sądeczanki do DK-28 - widok od ul. Tarnowskiej

Wizualizacja właczenia Sądeczanki do DK-28 - widok od ul. Tarnowskiej / Halcrow Group Sp. z o.o.


Wśród wymienianych tras w rządowym, zaktualizowanym Programie Budowy Dróg Krajowych są między innymi drogi ekspresowe i obwodnice. - Zapewnienie finansowania otrzymała budowa drogi krajowej nr 75 Brzesko - Nowy Sącz. Tej inwestycji nie było ani na liście podstawowej ani rezerwowej. Są też zapisane wcześniej w tym dokumencie obwodnice Nowego Sącza i Chełmca - informuje Iwona Mikrut, rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W nowym dokumencie są też  północna obwodnica Krakowa i beskidzka droga integracyjna, obydwie w ciągu drogi ekspresowej S52.  Jest też droga ekspresowa S7 od granicy woj. świętokrzyskiego do Krakowa oraz obwodnica Zatora na DK 28 i Zabierzowa na DK 79.

Dokonana przez resort infrastruktury i budownictwa aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 rząd przyjął w zeszłym tygodniu. Co ważne, przybyło też pieniędzy na inwestycje, bo został zwiększony zwiększono limit wydatków - ze 107 mld zł do 135 mld zł.  Ministerstwo zastrzega jednak, że ostateczna wartość programu zostanie określona po rozliczeniu wszystkich zadań skierowanych do realizacji.

W sumie w Małopolsce ma powstać ponad 220 km km nowych dróg krajowych. To decyzja kluczowa dla rozwoju komunikacji w regionie.

- Z Generalnego Pomiaru Ruchu w 2015 r. wynika, że średni dobowy ruch w Małopolsce to 14 580 pojazdów na drogach krajowych - o 3 tys. więcej od średniej krajowej. Największe natężenie ruchu występuje wokół Krakowa - przytacza dane rzecznika krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Rekordy bije fragment południowej obwodnicy miasta w ciągu autostrady A4 pomiędzy węzłami Kraków Tyniec - Kraków Sidzina; średnio na dobę przejeżdża tamtędy 64 066 pojazdów.

Autor: ami

Źródło: https://sadeczanin.info/gospodarka/bedzie-na-bank-sadeczanka-w-rzadowym-programie-budowy-drog-krajowych